





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,142 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,013 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,580 sqft) |
| Land Frontage | 47 ft |
| Land Dimensions | 47 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 031-500-188 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
19171 72a Avenue
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,551 sqft |
| Price / SqFt: | $356 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,039 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109603 |
| Distance: | 440 m |
7161 198 Street
| Sold Price: | $1,737,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,225 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,416 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3112360 |
| Distance: | 956 m |
6870 197b Street
| Sold Price: | $1,810,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,190 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,421 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3036710 |
| Distance: | 1.1 km |
18358 67 Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,622 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,814 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3076788 |
| Distance: | 2.2 km |
7121 204a Street
| Sold Price: | $1,666,670 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,834 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,310 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3062867 |
| Distance: | 2.2 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263109302/1ad5be0d.jpeg)
6931 205 Street
| Sold Price: | $2,052,380 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,164 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,866 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3087675 |
| Distance: | 2.4 km |
7080 192a Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,743 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,326 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126811 |
| Distance: | 170 m |
7124 192 Street
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,216 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,386 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107243 |
| Distance: | 243 m |
7043 197b Street
| Asking Price: | $1,999,500 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,947 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,002 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122401 |
| Distance: | 878 m |
18764 62a Avenue
| Asking Price: | $2,100,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,686 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,037 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122186 |
| Distance: | 2.2 km |
6930 204a Street
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,629 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,574 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107599 |
| Distance: | 2.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,104,000 | $862,000 | $1,966,000 | -1.1% |
| 2025 | $1,150,000 | $837,000 | $1,987,000 | +2.7% |
| 2024 | $1,174,000 | $761,000 | $1,935,000 | +89.5% |
| 2023 | $1,021,000 | $0 | $1,021,000 | +13.6% |
| 2022 | $899,000 | $0 | $899,000 | - |