


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,355 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 780 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-522-803 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
#2202 13303 Central Avenue
| Sold Price: | $450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 689 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3080946 |
| Distance: | 0 m |
#2306 13308 Central Avenue
| Sold Price: | $499,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $496 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 749 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3077244 |
| Distance: | 71 m |
#1804 10333 133 Street
| Sold Price: | $525,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 706 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3101241 |
| Distance: | 111 m |
#2602 10333 133 Street
| Sold Price: | $571,428 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | $461 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 823 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3053367 |
| Distance: | 111 m |
#708 13325 102a Avenue
| Sold Price: | $420,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | $413 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 711 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3050446 |
| Distance: | 116 m |
#802 13325 102a Avenue
| Sold Price: | $350,888 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $362 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 610 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3075685 |
| Distance: | 116 m |
#1202 13303 Central Avenue
| Asking Price: | $435,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 689 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100672 |
| Distance: | 0 m |
#2205 13303 Central Avenue
| Asking Price: | $598,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-28 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 773 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3073855 |
| Distance: | 0 m |
#1705 13303 Central Avenue
| Asking Price: | $548,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-18 |
| Maint. Fee: | $441 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 769 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3068782 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $303,000 | $236,000 | $539,000 | -4.9% |
| 2025 | $319,000 | $248,000 | $567,000 | -2.2% |
| 2024 | $326,000 | $254,000 | $580,000 | - |
| 2023 | $326,000 | $254,000 | $580,000 | +16.2% |
| 2022 | $271,000 | $228,000 | $499,000 | +5.5% |
| 2021 | $0 | $473,000 | $473,000 | +2.2% |
| 2020 | $250,000 | $213,000 | $463,000 | -10.3% |
| 2019 | $306,000 | $210,000 | $516,000 | +34.0% |
| 2018 | $184,000 | $201,000 | $385,000 | +18.8% |
| 2017 | $158,000 | $166,000 | $324,000 | - |