


















| Pricing | |
| Asking Price | $699,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $407 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $3,410 (2025) |
| Maintenance Fee | $480 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.28 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,717 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-May-17 |
| Previously Sold Price | $765,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$66,000 (-8.6%) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 029-126-878 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $618,000 | $256,000 | $874,000 | -5.1% |
| 2025 | $652,000 | $269,000 | $921,000 | -1.3% |
| 2024 | $660,000 | $273,000 | $933,000 | +4.2% |
| 2023 | $633,000 | $262,000 | $895,000 | +15.3% |
| 2022 | $502,000 | $274,000 | $776,000 | +21.3% |
| 2021 | $0 | $640,000 | $640,000 | +1.9% |
| 2020 | $405,000 | $223,000 | $628,000 | -6.7% |
| 2019 | $454,000 | $219,000 | $673,000 | +9.3% |
| 2018 | $404,000 | $212,000 | $616,000 | +10.2% |
| 2017 | $345,000 | $214,000 | $559,000 | - |
Asking Price is 20.0% lower than Assessed Value (2026).
#64 6350 142 Street
| Asking Price: | $829,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $439 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,549 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116613 |
| Distance: | 0 m |
#81 6350 142 Street
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,462 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088721 |
| Distance: | 0 m |
#68 6350 142 Street
| Asking Price: | $850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,693 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112186 |
| Distance: | 0 m |
#60 6350 142 Street
| Asking Price: | $849,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $488 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,747 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113531 |
| Distance: | 0 m |
#1 6350 142 Street
| Asking Price: | $849,999 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $488 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,770 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123295 |
| Distance: | 0 m |
#33 6378 142 Street
| Asking Price: | $869,879 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $325 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,707 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110939 |
| Distance: | 109 m |