




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,233 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,012 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,523 sqft) |
| Land Frontage | 38.5 ft |
| Land Dimensions | 38.5 x 91.5 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 026-837-765 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
19142 69a Avenue
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,689 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,642 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3054618 |
| Distance: | 93 m |
19152 68b Avenue
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,691 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,334 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3110111 |
| Distance: | 212 m |
19228 Aloha Drive
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,925 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,270 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3060331 |
| Distance: | 365 m |
18955 69 Avenue
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,564 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,614 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3067598 |
| Distance: | 437 m |
6746 191a Street
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,624 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,758 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3116789 |
| Distance: | 456 m |
6751 192 St Diversion
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,667 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,098 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3084031 |
| Distance: | 485 m |
6965 192 Street
| Asking Price: | $1,295,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,865 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,104 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104392 |
| Distance: | 19 m |
6843 192nd Street
| Asking Price: | $1,445,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,001 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,972 sqft) |
| Days on Market: | 195 |
| MLS® Number: | R3067012 |
| Distance: | 267 m |
19232 68a Avenue
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,247 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,273 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095904 |
| Distance: | 294 m |
6803 192 Street
| Asking Price: | $1,239,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,099 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,754 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120170 |
| Distance: | 317 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,010,000 | $305,000 | $1,315,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,052,000 | $326,000 | $1,378,000 | -2.9% |
| 2024 | $1,073,000 | $346,000 | $1,419,000 | +3.1% |
| 2023 | $1,011,000 | $365,000 | $1,376,000 | +6.5% |
| 2022 | $879,000 | $413,000 | $1,292,000 | +30.4% |
| 2021 | $611,000 | $380,000 | $991,000 | +9.1% |
| 2020 | $546,000 | $362,000 | $908,000 | -3.4% |
| 2019 | $627,000 | $313,000 | $940,000 | +1.5% |
| 2018 | $599,000 | $327,000 | $926,000 | +15.2% |
| 2017 | $503,000 | $301,000 | $804,000 | - |