




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,572 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,984 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,080 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 9 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 009-484-001 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
13567 67a Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,888 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,519 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3044789 |
| Distance: | 195 m |
12567 66 Avenue
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,349 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,438 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3093154 |
| Distance: | 2.0 km |
14490 67b Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,407 sqft |
| Price / SqFt: | $382 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,866 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3090768 |
| Distance: | 2.0 km |
7770 146 Street
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,728 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3087223 |
| Distance: | 2.9 km |
13583 89 Avenue
| Sold Price: | $1,538,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,674 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,818 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3069267 |
| Distance: | 4.3 km |
8782 143a Street
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,472 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3067040 |
| Distance: | 4.3 km |
13906 68 Avenue
| Asking Price: | $1,399,990 |
| Listing Date: | 2025-Oct-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 10 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,680 sqft |
| Price / SqFt: | $380 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,542 sqft) |
| Days on Market: | 240 |
| MLS® Number: | R3052424 |
| Distance: | 805 m |
13518 64a Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,142 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,144 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3115893 |
| Distance: | 812 m |
13791 62 Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,708 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,907 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125344 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,209,000 | $27,000 | $1,236,000 | -7.6% |
| 2025 | $1,303,000 | $34,200 | $1,337,200 | -7.6% |
| 2024 | $1,414,000 | $33,300 | $1,447,300 | +0.2% |
| 2023 | $1,415,000 | $30,100 | $1,445,100 | +16.1% |
| 2022 | $1,218,000 | $26,900 | $1,244,900 | +41.8% |
| 2021 | $844,000 | $34,100 | $878,100 | +6.8% |
| 2020 | $793,000 | $29,200 | $822,200 | -5.7% |
| 2019 | $839,000 | $33,200 | $872,200 | +4.4% |
| 2018 | $789,000 | $46,800 | $835,800 | +9.5% |
| 2017 | $714,000 | $49,300 | $763,300 | - |