







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,116 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,982 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (2,840 sqft) |
| Land Dimensions | 0 x 95.2 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House, Reverse 2 Storey w/Bsmt |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 026-406-594 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
19441 66 Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,754 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,172 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3108420 |
| Distance: | 137 m |
6551 193b Street
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,740 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,949 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3090176 |
| Distance: | 341 m |
6865 196 Street
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,070 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,100 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3096108 |
| Distance: | 384 m |
6522 193a Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,712 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,950 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3052594 |
| Distance: | 401 m |
6517 193a Street
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,702 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,949 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3053041 |
| Distance: | 442 m |
19654 69a Avenue
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,404 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,360 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3114765 |
| Distance: | 510 m |
6686 195 Street
| Asking Price: | $1,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,206 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,841 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115730 |
| Distance: | 27 m |
19485 66a Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,526 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114190 |
| Distance: | 48 m |
19232 68a Avenue
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,247 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,273 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095904 |
| Distance: | 539 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,031,000 | $290,000 | $1,321,000 | -4.3% |
| 2025 | $1,074,000 | $307,000 | $1,381,000 | -2.8% |
| 2024 | $1,095,000 | $326,000 | $1,421,000 | +3.3% |
| 2023 | $1,032,000 | $344,000 | $1,376,000 | +7.0% |
| 2022 | $897,000 | $389,000 | $1,286,000 | +31.1% |
| 2021 | $623,000 | $358,000 | $981,000 | +9.2% |
| 2020 | $557,000 | $341,000 | $898,000 | -4.3% |
| 2019 | $640,000 | $298,000 | $938,000 | +1.6% |
| 2018 | $611,000 | $312,000 | $923,000 | +15.7% |
| 2017 | $514,000 | $284,000 | $798,000 | - |