







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,929 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,086 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,124 sqft) |
| Land Frontage | 49.21 ft |
| Land Dimensions | 15 x ? m |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 026-113-112 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
18011 63b Avenue
| Sold Price: | $1,556,100 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,344 sqft |
| Price / SqFt: | $358 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,029 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3075165 |
| Distance: | 619 m |
5839 185a Street
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,879 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,641 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3084955 |
| Distance: | 1.9 km |
19089 68b Avenue
| Sold Price: | $1,457,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,023 sqft |
| Price / SqFt: | $362 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,342 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3047536 |
| Distance: | 2.0 km |
18933 55 Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,250 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,094 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3094768 |
| Distance: | 2.8 km |
6303 167b Street
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,947 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,596 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3103604 |
| Distance: | 2.9 km |
18910 55 Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,223 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,687 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3065256 |
| Distance: | 2.9 km |
6648 181 Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,086 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,124 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119478 |
| Distance: | 0 m |
6296 181a Street
| Asking Price: | $2,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,590 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,228 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3096388 |
| Distance: | 725 m |
17372 64a Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,009 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,263 sqft) |
| Days on Market: | 234 |
| MLS® Number: | R3056656 |
| Distance: | 1.6 km |
6477 189 Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,002 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,035 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113290 |
| Distance: | 1.6 km |
18467 55 Avenue
| Asking Price: | $2,100,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,501 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,022 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3079199 |
| Distance: | 2.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,268,000 | $492,000 | $1,760,000 | -6.8% |
| 2025 | $1,330,000 | $559,000 | $1,889,000 | -5.3% |
| 2024 | $1,384,000 | $611,000 | $1,995,000 | -0.5% |
| 2023 | $1,363,000 | $643,000 | $2,006,000 | +11.7% |
| 2022 | $1,215,000 | $581,000 | $1,796,000 | +31.5% |
| 2021 | $866,000 | $500,000 | $1,366,000 | +7.1% |
| 2020 | $845,000 | $430,000 | $1,275,000 | -3.3% |
| 2019 | $808,000 | $510,000 | $1,318,000 | +3.6% |
| 2018 | $750,000 | $522,000 | $1,272,000 | +9.2% |
| 2017 | $697,000 | $468,000 | $1,165,000 | - |