







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,046 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,692 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,742 sqft) |
| Land Frontage | 29.86 ft |
| Land Dimensions | 29.86 x 91.86 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey w/Bsmt |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-432-978 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
6517 193a Street
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,702 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,949 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3053041 |
| Distance: | 251 m |
6522 193a Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,712 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,950 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3052594 |
| Distance: | 279 m |
6551 193b Street
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,740 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,949 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3090176 |
| Distance: | 280 m |
19441 66 Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,754 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,172 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3108420 |
| Distance: | 417 m |
18990 67a Avenue
| Sold Price: | $1,269,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,584 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,378 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3111993 |
| Distance: | 479 m |
6668 195 Street
| Sold Price: | $1,324,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,982 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,840 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3085757 |
| Distance: | 516 m |
6573 193 Street
| Asking Price: | $1,165,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,153 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,853 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104950 |
| Distance: | 135 m |
19088 68a Avenue
| Asking Price: | $1,469,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,242 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,668 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118105 |
| Distance: | 420 m |
19485 66a Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,526 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114190 |
| Distance: | 468 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,026,000 | $255,000 | $1,281,000 | -4.3% |
| 2025 | $1,068,000 | $270,000 | $1,338,000 | -2.8% |
| 2024 | $1,089,000 | $288,000 | $1,377,000 | +3.5% |
| 2023 | $1,027,000 | $304,000 | $1,331,000 | +7.3% |
| 2022 | $893,000 | $347,000 | $1,240,000 | +32.5% |
| 2021 | $620,000 | $316,000 | $936,000 | +9.6% |
| 2020 | $555,000 | $299,000 | $854,000 | -5.0% |
| 2019 | $637,000 | $262,000 | $899,000 | +1.8% |
| 2018 | $608,000 | $275,000 | $883,000 | +16.3% |
| 2017 | $511,000 | $248,000 | $759,000 | - |