






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,146 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,077 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,080 sqft) |
| Land Frontage | 90 ft |
| Land Dimensions | 90 x 24.10 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-466-171 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
6544 Claytonhill Grove
| Sold Price: | $1,362,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,311 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3076729 |
| Distance: | 102 m |
18456 65 Avenue
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,274 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,441 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3075703 |
| Distance: | 336 m |
18468 66a Avenue
| Sold Price: | $1,069,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,252 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103233 |
| Distance: | 383 m |
6842 184th Street
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,627 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3092298 |
| Distance: | 604 m |
18529 67a Avenue
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,226 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3090482 |
| Distance: | 639 m |
6180 181a Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,618 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104750 |
| Distance: | 832 m |
6675 184a Street
| Asking Price: | $1,119,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,279 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,314 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3090347 |
| Distance: | 385 m |
18476 66a Avenue
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,218 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,530 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3094266 |
| Distance: | 406 m |
18455 67 Avenue
| Asking Price: | $1,120,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102548 |
| Distance: | 468 m |
6676 185 Street
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,330 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,641 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107295 |
| Distance: | 514 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,205,000 | $100,000 | $1,305,000 | -5.6% |
| 2025 | $1,264,000 | $118,000 | $1,382,000 | -4.8% |
| 2024 | $1,315,000 | $137,000 | $1,452,000 | -0.2% |
| 2023 | $1,295,000 | $160,000 | $1,455,000 | +11.6% |
| 2022 | $1,155,000 | $149,000 | $1,304,000 | +36.0% |
| 2021 | $823,000 | $136,000 | $959,000 | +1.5% |
| 2020 | $803,000 | $142,000 | $945,000 | +0.9% |
| 2019 | $768,000 | $169,000 | $937,000 | +6.0% |
| 2018 | $713,000 | $171,000 | $884,000 | +7.0% |
| 2017 | $663,000 | $163,000 | $826,000 | - |