







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,450 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,602 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,028 sqft) |
| Land Frontage | 52.52 ft |
| Land Dimensions | 52.52 x 114.86 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 019-071-850 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
18810 65 Avenue
| Sold Price: | $1,312,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,021 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3083804 |
| Distance: | 70 m |
6528 187a Street
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,171 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,199 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3090961 |
| Distance: | 193 m |
6629 187a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,686 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,519 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3090873 |
| Distance: | 382 m |
18556 65 Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,345 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,682 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3083865 |
| Distance: | 516 m |
6470 185a Street
| Sold Price: | $1,212,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,780 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,910 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3097713 |
| Distance: | 526 m |
6312 186 Street
| Sold Price: | $1,498,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,001 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,164 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3101477 |
| Distance: | 540 m |
6428 188a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,434 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128190 |
| Distance: | 83 m |
18811 65 Avenue
| Asking Price: | $1,268,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,049 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120713 |
| Distance: | 117 m |
18759 66 Avenue
| Asking Price: | $1,375,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,952 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076747 |
| Distance: | 321 m |
6336 190 Street
| Asking Price: | $1,424,900 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,125 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116954 |
| Distance: | 455 m |
6202 189 Street
| Asking Price: | $1,424,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,827 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,144 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103520 |
| Distance: | 592 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,133,000 | $240,000 | $1,373,000 | -6.5% |
| 2025 | $1,189,000 | $279,000 | $1,468,000 | -5.2% |
| 2024 | $1,237,000 | $312,000 | $1,549,000 | - |
| 2023 | $1,218,000 | $331,000 | $1,549,000 | +11.5% |
| 2022 | $1,086,000 | $303,000 | $1,389,000 | +33.6% |
| 2021 | $774,000 | $266,000 | $1,040,000 | +5.5% |
| 2020 | $755,000 | $231,000 | $986,000 | -1.1% |
| 2019 | $722,000 | $275,000 | $997,000 | +4.6% |
| 2018 | $670,000 | $283,000 | $953,000 | +8.4% |
| 2017 | $623,000 | $256,000 | $879,000 | - |