


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,817 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,780 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,910 sqft) |
| Land Frontage | 32 ft |
| Land Dimensions | 32 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 019-080-051 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
18556 65 Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,345 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,682 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3083865 |
| Distance: | 35 m |
18451 66 Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,863 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,930 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3082410 |
| Distance: | 370 m |
18592 67 Avenue
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,594 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3079377 |
| Distance: | 416 m |
6629 187a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,686 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,519 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3090873 |
| Distance: | 461 m |
6475 188a Street
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,602 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3093035 |
| Distance: | 526 m |
18878 68th Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,686 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,945 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3105202 |
| Distance: | 889 m |
18377 66th Avenue
| Asking Price: | $1,499,990 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,404 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,179 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118106 |
| Distance: | 481 m |
6779 186 Street
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,111 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3067963 |
| Distance: | 553 m |
6084 185 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,515 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,765 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126425 |
| Distance: | 863 m |
6074 188 Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,481 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,097 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3119372 |
| Distance: | 995 m |
#9 18868 69 Avenue
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $413 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,827 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,270 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114448 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,012,000 | $174,000 | $1,186,000 | -4.7% |
| 2025 | $1,051,000 | $193,000 | $1,244,000 | -4.0% |
| 2024 | $1,081,000 | $215,000 | $1,296,000 | +3.8% |
| 2023 | $1,026,000 | $223,000 | $1,249,000 | +5.0% |
| 2022 | $984,000 | $205,000 | $1,189,000 | +32.8% |
| 2021 | $670,000 | $225,000 | $895,000 | +7.4% |
| 2020 | $623,000 | $210,000 | $833,000 | -2.2% |
| 2019 | $620,000 | $232,000 | $852,000 | +4.4% |
| 2018 | $559,000 | $257,000 | $816,000 | +13.8% |
| 2017 | $498,000 | $219,000 | $717,000 | - |