







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,240 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,911 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,176 sqft) |
| Land Frontage | 54 ft |
| Land Dimensions | 54 x 150 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-572-621 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
6359 172a Avenue
| Sold Price: | $1,208,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,660 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,710 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3090369 |
| Distance: | 109 m |
17192 63 Avenue
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,082 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3114811 |
| Distance: | 123 m |
6185 170a Street
| Sold Price: | $1,418,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,288 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3091050 |
| Distance: | 489 m |
6221 175a Street
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,845 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,183 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3093890 |
| Distance: | 713 m |
16868 61a Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,197 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,315 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100653 |
| Distance: | 778 m |
17841 57a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,103 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,434 sqft) |
| Days on Market: | 148 |
| MLS® Number: | R3057242 |
| Distance: | 1.8 km |
6385 172 Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,166 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,317 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3110548 |
| Distance: | 33 m |
17184 63 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,038 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,180 sqft) |
| Days on Market: | 291 |
| MLS® Number: | R3036345 |
| Distance: | 123 m |
6310 171 Street
| Asking Price: | $1,230,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,478 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,101 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092471 |
| Distance: | 160 m |
17254 62a Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,689 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,136 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115377 |
| Distance: | 265 m |
17223 61b Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,747 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,358 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3097737 |
| Distance: | 375 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,270,000 | $55,500 | $1,325,500 | -5.4% |
| 2025 | $1,332,000 | $68,500 | $1,400,500 | -4.2% |
| 2024 | $1,386,000 | $75,500 | $1,461,500 | +0.5% |
| 2023 | $1,365,000 | $88,900 | $1,453,900 | +10.4% |
| 2022 | $1,222,000 | $94,400 | $1,316,400 | +38.1% |
| 2021 | $865,000 | $88,100 | $953,100 | +2.2% |
| 2020 | $848,000 | $84,300 | $932,300 | +1.2% |
| 2019 | $826,000 | $95,200 | $921,200 | +4.4% |
| 2018 | $783,000 | $99,600 | $882,600 | +11.3% |
| 2017 | $677,000 | $116,000 | $793,000 | - |