







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,358 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,660 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,710 sqft) |
| Land Frontage | 36.7 ft |
| Land Dimensions | 36.7 x 164 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-572-591 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
6336 Charbray Place
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,366 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,267 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3107789 |
| Distance: | 148 m |
17192 63 Avenue
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,082 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3114811 |
| Distance: | 152 m |
6221 175a Street
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,845 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,183 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3093890 |
| Distance: | 614 m |
6035 172b Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,253 sqft |
| Price / SqFt: | $918 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,114 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3073075 |
| Distance: | 693 m |
6180 181a Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,618 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104750 |
| Distance: | 1.9 km |
6354 183 Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,976 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,417 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3070524 |
| Distance: | 2.2 km |
17254 62a Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,689 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,136 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115377 |
| Distance: | 220 m |
6310 171 Street
| Asking Price: | $1,230,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,478 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,101 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092471 |
| Distance: | 259 m |
17348 62a Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,738 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,376 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091323 |
| Distance: | 323 m |
17223 61b Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,747 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,358 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3097737 |
| Distance: | 360 m |
6229 174b Street
| Asking Price: | $1,375,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,931 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,418 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098264 |
| Distance: | 526 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,310,000 | $53,900 | $1,363,900 | -5.2% |
| 2025 | $1,374,000 | $64,500 | $1,438,500 | -4.1% |
| 2024 | $1,430,000 | $70,200 | $1,500,200 | +0.7% |
| 2023 | $1,408,000 | $81,400 | $1,489,400 | +10.7% |
| 2022 | $1,259,000 | $87,000 | $1,346,000 | +38.2% |
| 2021 | $892,000 | $81,800 | $973,800 | +2.1% |
| 2020 | $874,000 | $79,500 | $953,500 | +1.5% |
| 2019 | $851,000 | $88,400 | $939,400 | +4.5% |
| 2018 | $807,000 | $92,200 | $899,200 | +11.8% |
| 2017 | $698,000 | $106,000 | $804,000 | - |