































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,429 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,034 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,334 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 003-639-118 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
6354 183 Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,976 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,417 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3070524 |
| Distance: | 27 m |
5879 184b Street
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3092242 |
| Distance: | 993 m |
5707 184 Street
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,019 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,743 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3117334 |
| Distance: | 1.3 km |
17841 57a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,103 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,434 sqft) |
| Days on Market: | 148 |
| MLS® Number: | R3057242 |
| Distance: | 1.5 km |
19088 63b Avenue
| Sold Price: | $1,386,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,430 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,266 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3093249 |
| Distance: | 1.5 km |
19529 60a Avenue
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,305 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,510 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3092320 |
| Distance: | 2.5 km |
6084 185 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,515 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,765 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126425 |
| Distance: | 700 m |
6074 188 Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,481 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,097 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3119372 |
| Distance: | 1.2 km |
18058 57a Avenue
| Asking Price: | $1,239,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,501 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,528 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101512 |
| Distance: | 1.3 km |
17569 60 Avenue
| Asking Price: | $1,129,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,045 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,310 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116265 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,275,000 | $80,300 | $1,355,300 | -5.9% |
| 2025 | $1,338,000 | $103,000 | $1,441,000 | -3.5% |
| 2024 | $1,392,000 | $101,000 | $1,493,000 | +6.7% |
| 2023 | $1,371,000 | $27,700 | $1,398,700 | +10.9% |
| 2022 | $1,232,000 | $28,900 | $1,260,900 | +37.3% |
| 2021 | $880,000 | $38,400 | $918,400 | +4.3% |
| 2020 | $844,000 | $36,300 | $880,300 | +0.9% |
| 2019 | $830,000 | $42,100 | $872,100 | +6.3% |
| 2018 | $776,000 | $44,400 | $820,400 | +10.9% |
| 2017 | $691,000 | $49,000 | $740,000 | - |