


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,491 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,872 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,027 sqft) |
| Land Frontage | 91 ft |
| Land Dimensions | 91 x 67 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 025-574-353 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,133,000 | $395,000 | $1,528,000 | -6.8% |
| 2025 | $1,189,000 | $450,000 | $1,639,000 | -5.5% |
| 2024 | $1,237,000 | $498,000 | $1,735,000 | - |
| 2023 | $1,218,000 | $517,000 | $1,735,000 | +11.4% |
| 2022 | $1,090,000 | $467,000 | $1,557,000 | +32.6% |
| 2021 | $771,000 | $403,000 | $1,174,000 | +6.4% |
| 2020 | $756,000 | $347,000 | $1,103,000 | -3.9% |
| 2019 | $736,000 | $412,000 | $1,148,000 | +2.4% |
| 2018 | $699,000 | $422,000 | $1,121,000 | +13.3% |
| 2017 | $604,000 | $385,000 | $989,000 | - |
16932 60a Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,061 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3080331 |
| Distance: | 765 m |
5796 168 Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,183 sqft |
| Price / SqFt: | $335 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 194 |
| MLS® Number: | R3013388 |
| Distance: | 1.0 km |
18048 64 Avenue
| Sold Price: | $1,207,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,554 sqft |
| Price / SqFt: | $340 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3092176 |
| Distance: | 2.8 km |
18270 Claytonwood Crescent
| Sold Price: | $1,562,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,602 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,025 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3044616 |
| Distance: | 3.3 km |
6740 150a Street
| Sold Price: | $1,305,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,901 sqft |
| Price / SqFt: | $335 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3094686 |
| Distance: | 3.3 km |
6758 150 Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,092 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,081 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3094269 |
| Distance: | 3.4 km |
6287 167b Street
| Asking Price: | $1,439,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,131 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,444 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128328 |
| Distance: | 214 m |
5949 E 165 Street
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,128 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,641 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3124101 |
| Distance: | 735 m |
5942 168 Street
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,125 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,823 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106984 |
| Distance: | 778 m |
17372 64a Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,009 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,263 sqft) |
| Days on Market: | 234 |
| MLS® Number: | R3056656 |
| Distance: | 1.5 km |
6739 178b Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,162 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,136 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113162 |
| Distance: | 2.6 km |