







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,944 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,845 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,183 sqft) |
| Land Frontage | 59.83 ft |
| Land Dimensions | 59.83 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry, Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-307-370 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
6359 172a Avenue
| Sold Price: | $1,208,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,660 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,710 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3090369 |
| Distance: | 614 m |
17192 63 Avenue
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,082 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3114811 |
| Distance: | 658 m |
17841 57a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,103 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,434 sqft) |
| Days on Market: | 148 |
| MLS® Number: | R3057242 |
| Distance: | 1.1 km |
16868 61a Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,197 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,315 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100653 |
| Distance: | 1.3 km |
6180 181a Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,618 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104750 |
| Distance: | 1.3 km |
6354 183 Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,976 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,417 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3070524 |
| Distance: | 1.7 km |
17348 62a Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,738 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,376 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091323 |
| Distance: | 306 m |
6034 174 Street
| Asking Price: | $1,230,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,571 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,160 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119559 |
| Distance: | 422 m |
17569 60 Avenue
| Asking Price: | $1,129,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,045 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,310 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116265 |
| Distance: | 431 m |
6103 172b Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,743 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,839 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098733 |
| Distance: | 493 m |
17346 60a Avenue
| Asking Price: | $1,238,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,433 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,147 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105546 |
| Distance: | 495 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,211,000 | $28,500 | $1,239,500 | -5.0% |
| 2025 | $1,271,000 | $34,100 | $1,305,100 | -3.9% |
| 2024 | $1,322,000 | $35,500 | $1,357,500 | +1.2% |
| 2023 | $1,302,000 | $39,800 | $1,341,800 | +11.3% |
| 2022 | $1,166,000 | $39,800 | $1,205,800 | +40.2% |
| 2021 | $825,000 | $34,800 | $859,800 | +2.2% |
| 2020 | $809,000 | $31,900 | $840,900 | +2.0% |
| 2019 | $788,000 | $36,600 | $824,600 | +5.0% |
| 2018 | $747,000 | $38,300 | $785,300 | +13.5% |
| 2017 | $646,000 | $45,800 | $691,800 | - |