







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,559 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,240 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,657 sqft) |
| Land Frontage | 35 ft |
| Land Dimensions | 35 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-397-463 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,021,000 | $436,000 | $1,457,000 | -3.1% |
| 2025 | $1,036,000 | $467,000 | $1,503,000 | -6.2% |
| 2024 | $1,103,000 | $499,000 | $1,602,000 | -5.7% |
| 2023 | $1,164,000 | $535,000 | $1,699,000 | +20.7% |
| 2022 | $935,000 | $473,000 | $1,408,000 | +27.1% |
| 2021 | $694,000 | $414,000 | $1,108,000 | +3.5% |
| 2020 | $716,000 | $355,000 | $1,071,000 | +1.2% |
| 2019 | $729,000 | $329,000 | $1,058,000 | +5.7% |
| 2018 | $729,000 | $272,000 | $1,001,000 | +14.7% |
| 2017 | $615,000 | $258,000 | $873,000 | - |
6166 150 Street
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,577 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3112691 |
| Distance: | 59 m |
14938 63 Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,736 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,472 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3057822 |
| Distance: | 295 m |
6242 147b Street
| Sold Price: | $1,335,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,604 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3067245 |
| Distance: | 551 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263104212/83dcefb7.jpeg)
6250 147b Street
| Sold Price: | $1,328,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,604 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3082585 |
| Distance: | 554 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263104249/83dcefb7.jpeg)
6266 147b Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,635 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3082622 |
| Distance: | 560 m |
14731 59a Avenue
| Sold Price: | $1,215,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,214 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,779 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3091449 |
| Distance: | 694 m |
6143 150b Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,161 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,037 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3084337 |
| Distance: | 92 m |
15072 61b Avenue
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,242 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,929 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108791 |
| Distance: | 134 m |
15136 61a Avenue
| Asking Price: | $1,289,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,569 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,745 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080919 |
| Distance: | 241 m |