







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,217 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,392 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,361 sqft) |
| Land Frontage | 68.1 ft |
| Land Dimensions | 68.1 x 107.88 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-434-429 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
19150 61a Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,741 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,697 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119221 |
| Distance: | 62 m |
19088 63b Avenue
| Sold Price: | $1,386,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,430 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,266 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3093249 |
| Distance: | 363 m |
5983 188 Street
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,900 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3087118 |
| Distance: | 764 m |
6051 195a Street
| Sold Price: | $995,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,922 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,517 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111931 |
| Distance: | 800 m |
5904 188 Street
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,133 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,834 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3098301 |
| Distance: | 804 m |
6303 187a Street
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,140 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,102 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3108303 |
| Distance: | 819 m |
6155 191a Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,392 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,361 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3128474 |
| Distance: | 0 m |
6175 191 Street
| Asking Price: | $1,139,800 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,172 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123944 |
| Distance: | 116 m |
19113 62a Avenue
| Asking Price: | $1,429,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,736 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,656 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3124444 |
| Distance: | 214 m |
6203 190 Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,221 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,461 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128557 |
| Distance: | 317 m |
18961 60b Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,174 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,291 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098014 |
| Distance: | 367 m |
6336 190 Street
| Asking Price: | $1,424,900 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,125 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116954 |
| Distance: | 421 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,222,000 | $95,600 | $1,317,600 | -5.4% |
| 2025 | $1,282,000 | $111,000 | $1,393,000 | -4.8% |
| 2024 | $1,334,000 | $129,000 | $1,463,000 | -0.3% |
| 2023 | $1,314,000 | $153,000 | $1,467,000 | +11.6% |
| 2022 | $1,173,000 | $142,000 | $1,315,000 | +36.1% |
| 2021 | $836,000 | $130,000 | $966,000 | +1.6% |
| 2020 | $816,000 | $135,000 | $951,000 | +1.2% |
| 2019 | $780,000 | $160,000 | $940,000 | +6.1% |
| 2018 | $724,000 | $162,000 | $886,000 | +6.9% |
| 2017 | $673,000 | $156,000 | $829,000 | - |