





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,783 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,244 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,027 sqft) |
| Land Frontage | 60.27 ft |
| Land Dimensions | 60.27 x 116 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 024-831-778 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
16728 62a Avenue
| Sold Price: | $1,535,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,547 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3089192 |
| Distance: | 205 m |
6085 165a Street
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,729 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,829 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3058714 |
| Distance: | 210 m |
16681 62a Avenue
| Sold Price: | $1,482,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,409 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3108788 |
| Distance: | 229 m |
6072 165 Street
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-May-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,975 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,531 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3120696 |
| Distance: | 249 m |
16492 60a Avenue
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,923 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,767 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3103856 |
| Distance: | 308 m |
16515 60 Avenue
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,749 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3104052 |
| Distance: | 333 m |
6185 167a Street
| Asking Price: | $1,559,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,369 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,025 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086056 |
| Distance: | 136 m |
6075 165a Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,648 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,659 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127251 |
| Distance: | 224 m |
16588 63rd Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,394 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123919 |
| Distance: | 295 m |
#35 6195 168 Street
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $511 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,344 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3104598 |
| Distance: | 311 m |
#38 6195 168 Street
| Asking Price: | $1,170,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $490 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,146 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,129 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118674 |
| Distance: | 311 m |
6122 168 Street
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,833 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,025 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3083637 |
| Distance: | 367 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,133,000 | $338,000 | $1,471,000 | -6.6% |
| 2025 | $1,189,000 | $386,000 | $1,575,000 | -5.5% |
| 2024 | $1,237,000 | $429,000 | $1,666,000 | -0.2% |
| 2023 | $1,218,000 | $452,000 | $1,670,000 | +11.7% |
| 2022 | $1,090,000 | $405,000 | $1,495,000 | +33.2% |
| 2021 | $771,000 | $351,000 | $1,122,000 | +6.3% |
| 2020 | $756,000 | $300,000 | $1,056,000 | -3.2% |
| 2019 | $736,000 | $355,000 | $1,091,000 | +2.5% |
| 2018 | $699,000 | $365,000 | $1,064,000 | +13.3% |
| 2017 | $604,000 | $335,000 | $939,000 | - |