


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,034 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,525 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-345-853 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#311 15555 16 Avenue
| Sold Price: | $585,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $620 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,228 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3038229 |
| Distance: | 0 m |
#103 15558 16a Avenue
| Sold Price: | $579,999 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $613 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,236 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098626 |
| Distance: | 0 m |
#404 1576 Merklin Street
| Sold Price: | $645,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $619 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3075686 |
| Distance: | 344 m |
#306 15357 17a Avenue
| Sold Price: | $714,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $612 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,363 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3090070 |
| Distance: | 446 m |
#203 15357 17a Avenue
| Sold Price: | $703,500 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $624 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,347 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3118624 |
| Distance: | 446 m |
#305 1488 Merklin Street
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $611 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,252 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3102411 |
| Distance: | 450 m |
#302 15392 16a Avenue
| Asking Price: | $649,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $674 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,220 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089941 |
| Distance: | 348 m |
#202 1488 Merklin Street
| Asking Price: | $569,898 |
| Listing Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | $611 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,210 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3080352 |
| Distance: | 450 m |
#110 15300 17 Avenue
| Asking Price: | $549,900 |
| Listing Date: | 2025-May-12 |
| Maint. Fee: | $632 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,405 sqft |
| Price / SqFt: | $391 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 379 |
| MLS® Number: | R3002303 |
| Distance: | 477 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $514,000 | $248,000 | $762,000 | -3.4% |
| 2025 | $532,000 | $257,000 | $789,000 | -1.3% |
| 2024 | $539,000 | $260,000 | $799,000 | +7.8% |
| 2023 | $500,000 | $241,000 | $741,000 | +20.3% |
| 2022 | $378,000 | $238,000 | $616,000 | +15.8% |
| 2021 | $0 | $532,000 | $532,000 | -0.2% |
| 2020 | $326,000 | $207,000 | $533,000 | -7.9% |
| 2019 | $371,000 | $208,000 | $579,000 | +7.2% |
| 2018 | $338,000 | $202,000 | $540,000 | +19.7% |
| 2017 | $244,000 | $207,000 | $451,000 | - |