







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,980 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 611 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 030-065-551 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
#414 19567 64 Avenue
| Sold Price: | $460,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $425 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 697 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3067979 |
| Distance: | 0 m |
#204 19567 64 Avenue
| Sold Price: | $400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 628 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3092732 |
| Distance: | 0 m |
#213 6468 195a Street
| Sold Price: | $380,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $355 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 580 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3075096 |
| Distance: | 0 m |
#310 6468 195a Street
| Sold Price: | $447,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $412 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 684 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3088711 |
| Distance: | 0 m |
#104 6438 195a Street
| Sold Price: | $460,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $412 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 688 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3063546 |
| Distance: | 0 m |
#211 6420 194 Street
| Sold Price: | $445,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $347 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 610 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3086900 |
| Distance: | 206 m |
#309 19567 64 Avenue
| Asking Price: | $389,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $279 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 473 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3079194 |
| Distance: | 0 m |
#408 6390 196 Street
| Asking Price: | $469,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 760 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3085492 |
| Distance: | 146 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $270,000 | $165,000 | $435,000 | -5.6% |
| 2025 | $286,000 | $175,000 | $461,000 | +2.4% |
| 2024 | $279,000 | $171,000 | $450,000 | -8.2% |
| 2023 | $304,000 | $186,000 | $490,000 | +17.5% |
| 2022 | $0 | $417,000 | $417,000 | +14.9% |
| 2021 | $0 | $363,000 | $363,000 | +6.1% |
| 2020 | $206,000 | $136,000 | $342,000 | -8.1% |
| 2019 | $237,000 | $135,000 | $372,000 | +79.7% |
| 2018 | $73,000 | $134,000 | $207,000 | - |