




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,749 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,039 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 024-295-353 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
#26 16789 60 Avenue
| Sold Price: | $816,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $481 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,711 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3077195 |
| Distance: | 389 m |
#72 16995 64 Avenue
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $512 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,508 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3078150 |
| Distance: | 594 m |
#34 17097 64 Avenue
| Sold Price: | $867,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $453 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,314 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3083544 |
| Distance: | 725 m |
#7016 179A Surrey Street
| Sold Price: | $999,999 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,983 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,808 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3083721 |
| Distance: | 2.7 km |
#3 7198 179 Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $536 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,033 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3109873 |
| Distance: | 2.9 km |
#29 18199 70 Avenue
| Sold Price: | $741,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,721 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3103461 |
| Distance: | 3.1 km |
#17 16772 61 Avenue
| Asking Price: | $830,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | $563 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,668 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3088916 |
| Distance: | 298 m |
#26 16772 61 Avenue
| Asking Price: | $829,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $546 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,608 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076499 |
| Distance: | 298 m |
#55 16789 60 Avenue
| Asking Price: | $839,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $522 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,683 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122982 |
| Distance: | 389 m |
#6 5988 Old Mclellan Road
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $469 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115625 |
| Distance: | 519 m |
#14 16655 64 Avenue
| Asking Price: | $929,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $553 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,205 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111930 |
| Distance: | 690 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $893,000 | $188,000 | $1,081,000 | -2.1% |
| 2025 | $898,000 | $206,000 | $1,104,000 | +0.5% |
| 2024 | $873,000 | $225,000 | $1,098,000 | -0.2% |
| 2023 | $869,000 | $231,000 | $1,100,000 | +10.4% |
| 2022 | $793,000 | $203,000 | $996,000 | +26.1% |
| 2021 | $571,000 | $219,000 | $790,000 | +7.6% |
| 2020 | $563,000 | $171,000 | $734,000 | +0.4% |
| 2019 | $546,000 | $185,000 | $731,000 | +4.4% |
| 2018 | $496,000 | $204,000 | $700,000 | +17.1% |
| 2017 | $426,000 | $172,000 | $598,000 | - |