


































| Pricing | |
| Asking Price | $1,988,000 |
| Price per Floor SqFt | $483 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,184 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,113 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,669 sqft) |
| Land Frontage | 48.5 ft |
| Land Dimensions | 48.5 x 110.49 ft |
| Price per Land SqFt | $350.68 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2009-Oct-26 |
| Previously Sold Price | $870,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,118,000 (+128.5%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 025-517-741 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,354,000 | $534,000 | $1,888,000 | -6.8% |
| 2025 | $1,402,000 | $624,000 | $2,026,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,342,000 | $677,000 | $2,019,000 | +2.7% |
| 2023 | $1,312,000 | $653,000 | $1,965,000 | +13.6% |
| 2022 | $1,171,000 | $559,000 | $1,730,000 | +20.1% |
| 2021 | $920,000 | $521,000 | $1,441,000 | +2.4% |
| 2020 | $897,000 | $510,000 | $1,407,000 | -7.6% |
| 2019 | $993,000 | $529,000 | $1,522,000 | +2.4% |
| 2018 | $943,000 | $543,000 | $1,486,000 | +0.6% |
| 2017 | $970,000 | $507,000 | $1,477,000 | - |
Asking Price is 5.3% higher than Assessed Value (2026).
15507 37a Avenue
| Asking Price: | $2,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,956 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,318 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3118198 |
| Distance: | 217 m |
15512 37a Avenue
| Asking Price: | $1,795,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,887 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126389 |
| Distance: | 271 m |
3788 156 Street
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,521 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,288 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127860 |
| Distance: | 308 m |
15560 36b Avenue
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,200 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,597 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108598 |
| Distance: | 472 m |