







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,698,800 |
| Price per Floor SqFt | $583 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,497 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,915 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,694 sqft) |
| Land Frontage | 134.51 ft |
| Land Dimensions | 134.51 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $298.35 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2016-Apr-18 |
| Previously Sold Price | $1,135,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$563,800 (+49.7%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 025-101-404 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,288,000 | $406,000 | $1,694,000 | -6.1% |
| 2025 | $1,334,000 | $471,000 | $1,805,000 | +1.0% |
| 2024 | $1,277,000 | $511,000 | $1,788,000 | +2.2% |
| 2023 | $1,248,000 | $502,000 | $1,750,000 | +12.0% |
| 2022 | $1,114,000 | $448,000 | $1,562,000 | +21.2% |
| 2021 | $876,000 | $413,000 | $1,289,000 | +2.3% |
| 2020 | $854,000 | $406,000 | $1,260,000 | -7.8% |
| 2019 | $945,000 | $422,000 | $1,367,000 | +2.8% |
| 2018 | $897,000 | $433,000 | $1,330,000 | -0.7% |
| 2017 | $923,000 | $417,000 | $1,340,000 | - |
Asking Price is 0.3% higher than Assessed Value (2026).
3331 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,648,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,019 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116386 |
| Distance: | 49 m |
3458 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,648,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,198 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,413 sqft) |
| Days on Market: | 257 |
| MLS® Number: | R3047013 |
| Distance: | 299 m |
15649 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,617 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,887 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116896 |
| Distance: | 517 m |
15638 33 Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,027 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,434 sqft) |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3064776 |
| Distance: | 525 m |
2931 152a Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,880 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,960 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3088715 |
| Distance: | 790 m |
14876 34 Avenue
| Asking Price: | $1,849,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,246 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,821 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127423 |
| Distance: | 919 m |