







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,791 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,012 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-681-115 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#13 15099 28th Avenue
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $626 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,084 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3100157 |
| Distance: | 110 m |
#25 2588 152 Street
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,674 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3113071 |
| Distance: | 606 m |
#20 15273 24 Avenue
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $565 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,896 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3080529 |
| Distance: | 770 m |
#66 2500 152 Street
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $519 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,772 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3065456 |
| Distance: | 770 m |
#74 14909 32 Avenue
| Sold Price: | $1,005,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $577 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,732 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3090680 |
| Distance: | 928 m |
#50 3009 156 Street
| Sold Price: | $1,012,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $453 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,964 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3073909 |
| Distance: | 969 m |
#26 15030 28 Avenue
| Asking Price: | $1,098,890 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $418 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099940 |
| Distance: | 0 m |
#24 15030 28 Avenue
| Asking Price: | $1,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $442 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,928 sqft |
| Price / SqFt: | $617 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3080053 |
| Distance: | 0 m |
#11 2925 King George Boulevard
| Asking Price: | $918,888 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $440 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,740 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123518 |
| Distance: | 183 m |
#15 15133 29a Avenue
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $439 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,649 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113314 |
| Distance: | 218 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $846,000 | $282,000 | $1,128,000 | -9.4% |
| 2025 | $934,000 | $311,000 | $1,245,000 | +12.7% |
| 2024 | $829,000 | $276,000 | $1,105,000 | -4.7% |
| 2023 | $870,000 | $290,000 | $1,160,000 | - |