







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,195 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,542 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 024-906-506 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#66 3355 Morgan Creek Way
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $791 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,357 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3099806 |
| Distance: | 0 m |
#65 15988 32 Avenue
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $622 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,949 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100078 |
| Distance: | 366 m |
#30 15988 32 Avenue
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,895 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3070782 |
| Distance: | 366 m |
#63 15988 32 Avenue
| Asking Price: | $1,295,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $615 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,994 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128172 |
| Distance: | 366 m |
#9 15715 34 Avenue
| Asking Price: | $1,598,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $730 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,169 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095974 |
| Distance: | 605 m |
#33 3355 Morgan Creek Way
| Sold Price: | $1,488,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | $588 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,539 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3069688 |
| Distance: | 0 m |
#38 2603 162 Street
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $606 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,101 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3093806 |
| Distance: | 1.6 km |
#57 2603 162 Street
| Sold Price: | $1,387,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $604 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,118 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3062003 |
| Distance: | 1.6 km |
#9 2603 162 Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $759 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,879 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3073459 |
| Distance: | 1.6 km |
#54 2533 152 Street
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | $506 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,126 sqft |
| Price / SqFt: | $329 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3073229 |
| Distance: | 2.3 km |
#76 14655 32 Avenue
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $626 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3065375 |
| Distance: | 2.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $979,000 | $349,000 | $1,328,000 | -4.2% |
| 2025 | $1,022,000 | $364,000 | $1,386,000 | +6.7% |
| 2024 | $958,000 | $341,000 | $1,299,000 | -4.3% |
| 2023 | $1,001,000 | $357,000 | $1,358,000 | +12.1% |
| 2022 | $841,000 | $370,000 | $1,211,000 | +14.7% |
| 2021 | $0 | $1,056,000 | $1,056,000 | +2.9% |
| 2020 | $703,000 | $323,000 | $1,026,000 | +0.6% |
| 2019 | $603,000 | $417,000 | $1,020,000 | +8.7% |
| 2018 | $535,000 | $403,000 | $938,000 | +0.3% |
| 2017 | $607,000 | $328,000 | $935,000 | - |