





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,944 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,196 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.55 ac (23,948 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x 299 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 009-936-416 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
2995 141st Street
| Sold Price: | $2,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,694 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,989 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3069072 |
| Distance: | 935 m |
2122 138 Street
| Sold Price: | $2,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,462 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,006 sqft) |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3063104 |
| Distance: | 946 m |
14022 20a Avenue
| Sold Price: | $2,142,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,098 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,438 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3037630 |
| Distance: | 995 m |
13681 21 Avenue
| Sold Price: | $2,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,035 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,115 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3067243 |
| Distance: | 1.0 km |
14212 31 Avenue
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,164 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 242 |
| MLS® Number: | R2987000 |
| Distance: | 1.1 km |
2855 146 Street
| Sold Price: | $2,910,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,931 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,109 sqft) |
| Days on Market: | 212 |
| MLS® Number: | R3043753 |
| Distance: | 1.4 km |
2318 Chantrell Park Drive
| Asking Price: | $3,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,380 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,984 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111799 |
| Distance: | 670 m |
2142 139a Street
| Asking Price: | $2,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,208 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,222 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114405 |
| Distance: | 782 m |
2276 Chantrell Park Drive
| Asking Price: | $2,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,784 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125198 |
| Distance: | 788 m |
13642 28 Avenue
| Asking Price: | $2,690,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,035 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 1.05 ac. (45,755 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110059 |
| Distance: | 925 m |
2333 133a Street
| Asking Price: | $2,470,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,324 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,939 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111704 |
| Distance: | 1.5 km |
13371 21a Avenue
| Asking Price: | $2,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,263 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,897 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105197 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,691,000 | $1,385,000 | $3,076,000 | -7.9% |
| 2025 | $1,736,000 | $1,603,000 | $3,339,000 | +1.1% |
| 2024 | $1,787,000 | $1,516,000 | $3,303,000 | +46.1% |
| 2023 | $1,684,000 | $577,000 | $2,261,000 | +44.8% |
| 2022 | $1,562,000 | $0 | $1,562,000 | +25.8% |
| 2021 | $1,213,000 | $29,100 | $1,242,100 | +0.3% |
| 2020 | $1,211,000 | $27,100 | $1,238,100 | -20.6% |
| 2019 | $1,531,000 | $28,600 | $1,559,600 | +24.5% |
| 2018 | $1,224,000 | $28,600 | $1,252,600 | +1.2% |
| 2017 | $1,209,000 | $28,600 | $1,237,600 | - |