
























| Pricing | |
| Asking Price | $2,988,000 |
| Price per Floor SqFt | $822 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $11,244 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,634 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 1.07 ac (46,565 sqft) |
| Land Frontage | 157.2 ft |
| Land Dimensions | 157.2 x 309.71 irreg. ft |
| Price per Land SqFt | $64.17 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 003-865-495 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2620 139a Street
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,330 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,592 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107689 |
| Distance: | 290 m |
14042 28 Avenue
| Asking Price: | $2,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,440 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.79 ac. (34,526 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120214 |
| Distance: | 629 m |
2142 139a Street
| Asking Price: | $2,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,208 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,222 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114405 |
| Distance: | 694 m |
14322 26 Avenue
| Asking Price: | $3,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,191 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.73 ac. (31,647 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120394 |
| Distance: | 812 m |
13642 28 Avenue
| Asking Price: | $2,690,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,035 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 1.05 ac. (45,755 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110059 |
| Distance: | 822 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,861,000 | $209,000 | $3,070,000 | -4.1% |
| 2025 | $2,937,000 | $265,000 | $3,202,000 | -3.0% |
| 2024 | $3,023,000 | $279,000 | $3,302,000 | +4.9% |
| 2023 | $2,848,000 | $299,000 | $3,147,000 | +6.6% |
| 2022 | $2,644,000 | $307,000 | $2,951,000 | +34.0% |
| 2021 | $1,910,000 | $292,000 | $2,202,000 | +7.9% |
| 2020 | $1,735,000 | $306,000 | $2,041,000 | -22.2% |
| 2019 | $2,305,000 | $320,000 | $2,625,000 | -10.2% |
| 2018 | $2,590,000 | $334,000 | $2,924,000 | +2.0% |
| 2017 | $2,517,000 | $351,000 | $2,868,000 | - |
Asking Price is 2.7% lower than Assessed Value (2026).