



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,905 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,639 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,425 sqft) |
| Land Frontage | 54.29 ft |
| Land Dimensions | 54.29 x 100 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-701-177 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,249,000 | $588,000 | $1,837,000 | -5.1% |
| 2025 | $1,354,000 | $582,000 | $1,936,000 | +1.7% |
| 2024 | $1,364,000 | $539,000 | $1,903,000 | -1.4% |
| 2023 | $1,377,000 | $553,000 | $1,930,000 | +11.2% |
| 2022 | $1,188,000 | $547,000 | $1,735,000 | +19.0% |
| 2021 | $934,000 | $524,000 | $1,458,000 | +6.7% |
| 2020 | $888,000 | $479,000 | $1,367,000 | -7.1% |
| 2019 | $995,000 | $476,000 | $1,471,000 | -7.3% |
| 2018 | $1,068,000 | $518,000 | $1,586,000 | +3.1% |
| 2017 | $1,045,000 | $493,000 | $1,538,000 | - |
12851 25 Avenue
| Sold Price: | $1,912,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,944 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,889 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3046099 |
| Distance: | 749 m |
1857 126 Street
| Sold Price: | $1,555,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,916 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,054 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3098040 |
| Distance: | 1.2 km |
13247 17a Avenue
| Sold Price: | $1,940,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,892 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,282 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3111689 |
| Distance: | 2.0 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263109030/83dcefb7.jpeg)
1968 134a Street
| Sold Price: | $1,880,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,405 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,119 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087403 |
| Distance: | 2.2 km |
13031 14a Avenue
| Sold Price: | $2,088,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,915 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,084 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3092413 |
| Distance: | 2.2 km |
2278 137 Street
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,321 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,719 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109686 |
| Distance: | 2.4 km |
2440 124b Street
| Asking Price: | $1,849,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,639 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,425 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126035 |
| Distance: | 0 m |
2621 127a Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,780 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,040 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117737 |
| Distance: | 655 m |
2673 128 Street
| Asking Price: | $1,675,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,809 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,610 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3087405 |
| Distance: | 822 m |
1834 Ocean Park Road
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,513 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,060 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3109817 |
| Distance: | 1.2 km |
2842 130 Street
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,344 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.75 ac. (32,476 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117101 |
| Distance: | 1.3 km |