







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,334 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,278 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Floor Area (Guest House) | 420 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,319 sqft) |
| Land Frontage | 38 ft |
| Land Dimensions | 38 x 134 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Live/Work Studio |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 025-078-666 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
2660 126th Street
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,111 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,705 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098791 |
| Distance: | 528 m |
13422 20a Avenue
| Sold Price: | $2,659,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,211 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,592 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3010549 |
| Distance: | 1.9 km |
1577 131 Street
| Sold Price: | $2,650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,904 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,063 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3071753 |
| Distance: | 2.1 km |
2278 137 Street
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,321 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,719 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109686 |
| Distance: | 2.3 km |
13681 21 Avenue
| Sold Price: | $2,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,035 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,115 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3067243 |
| Distance: | 2.5 km |
1419 133a Street
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,938 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,166 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3106502 |
| Distance: | 2.6 km |
12686 25 Avenue
| Asking Price: | $2,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,242 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,771 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123990 |
| Distance: | 337 m |
12579 26 Avenue
| Asking Price: | $2,748,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,485 sqft |
| Price / SqFt: | $789 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,806 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106053 |
| Distance: | 409 m |
2285 124 Street
| Asking Price: | $2,189,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,760 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,240 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097003 |
| Distance: | 420 m |
13096 24 Avenue
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,581 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,059 sqft) |
| Days on Market: | 257 |
| MLS® Number: | R3046834 |
| Distance: | 1.1 km |
13162 20 Avenue
| Asking Price: | $1,995,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,850 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,063 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122776 |
| Distance: | 1.6 km |
2333 133a Street
| Asking Price: | $2,470,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,324 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,939 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111704 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,401,000 | $559,000 | $1,960,000 | -5.5% |
| 2025 | $1,518,000 | $556,000 | $2,074,000 | +0.9% |
| 2024 | $1,530,000 | $526,000 | $2,056,000 | -1.5% |
| 2023 | $1,545,000 | $542,000 | $2,087,000 | +10.5% |
| 2022 | $1,330,000 | $558,000 | $1,888,000 | +19.3% |
| 2021 | $1,046,000 | $536,000 | $1,582,000 | +7.0% |
| 2020 | $994,000 | $485,000 | $1,479,000 | -7.4% |
| 2019 | $1,115,000 | $483,000 | $1,598,000 | -12.3% |
| 2018 | $1,196,000 | $627,000 | $1,823,000 | -0.1% |
| 2017 | $1,171,000 | $653,000 | $1,824,000 | - |