







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,092 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,226 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,682 sqft) |
| Land Frontage | 126.31 ft |
| Land Dimensions | 38.5 x 10.0 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-587-925 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
2313 Chantrell Park Drive
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,892 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (15,028 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3063615 |
| Distance: | 666 m |
2104 131b Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,638 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3025802 |
| Distance: | 692 m |
13028 19a Avenue
| Sold Price: | $1,533,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,693 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,993 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3066085 |
| Distance: | 1.2 km |
2052 128a Street
| Sold Price: | $1,990,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,659 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,102 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3095134 |
| Distance: | 1.3 km |
13416 17 Avenue
| Sold Price: | $1,895,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,077 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3083838 |
| Distance: | 1.3 km |
2072 128 Street
| Sold Price: | $1,792,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,916 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3050253 |
| Distance: | 1.4 km |
13553 25 Avenue
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,576 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.76 ac. (33,280 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096131 |
| Distance: | 431 m |
2488 138 Street
| Asking Price: | $2,208,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,190 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118104 |
| Distance: | 840 m |
13386 18a Avenue
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,985 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,897 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3097763 |
| Distance: | 1.0 km |
1833 133a Street
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,539 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,113 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095109 |
| Distance: | 1.1 km |
1911 131 Street
| Asking Price: | $1,685,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,958 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098958 |
| Distance: | 1.1 km |
13915 27 Avenue
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,579 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 1.17 ac. (50,965 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113354 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,779,000 | $421,000 | $2,200,000 | -5.1% |
| 2025 | $1,804,000 | $514,000 | $2,318,000 | -10.4% |
| 2024 | $2,018,000 | $570,000 | $2,588,000 | +4.5% |
| 2023 | $1,885,000 | $592,000 | $2,477,000 | +8.6% |
| 2022 | $1,678,000 | $603,000 | $2,281,000 | +21.7% |
| 2021 | $1,262,000 | $612,000 | $1,874,000 | +5.2% |
| 2020 | $1,237,000 | $545,000 | $1,782,000 | -12.0% |
| 2019 | $1,426,000 | $600,000 | $2,026,000 | -8.7% |
| 2018 | $1,601,000 | $619,000 | $2,220,000 | -2.5% |
| 2017 | $1,639,000 | $637,000 | $2,276,000 | - |