







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,331 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,321 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,719 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 018-948-332 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
13923 22a Avenue
| Sold Price: | $2,233,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106109 |
| Distance: | 423 m |
2233 134 Street
| Sold Price: | $2,088,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,717 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,939 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3046554 |
| Distance: | 569 m |
2132 139a Street
| Sold Price: | $2,155,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,293 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,216 sqft) |
| Days on Market: | 216 |
| MLS® Number: | R3039815 |
| Distance: | 627 m |
2570 138 Street
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,650 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3104222 |
| Distance: | 657 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263109030/83dcefb7.jpeg)
1968 134a Street
| Sold Price: | $1,880,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,405 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,119 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087403 |
| Distance: | 723 m |
13913 25a Avenue
| Sold Price: | $1,875,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,800 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3097552 |
| Distance: | 730 m |
13572 22a Avenue
| Asking Price: | $2,780,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,603 sqft |
| Price / SqFt: | $772 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,242 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109523 |
| Distance: | 220 m |
2488 138 Street
| Asking Price: | $2,208,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,190 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118104 |
| Distance: | 498 m |
13915 27 Avenue
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,579 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 1.17 ac. (50,965 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113354 |
| Distance: | 968 m |
13642 28 Avenue
| Asking Price: | $2,690,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,035 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 1.05 ac. (45,755 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110059 |
| Distance: | 1.0 km |
13096 24 Avenue
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,581 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,059 sqft) |
| Days on Market: | 257 |
| MLS® Number: | R3046834 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,798,000 | $352,000 | $2,150,000 | -10.2% |
| 2025 | $1,960,000 | $435,000 | $2,395,000 | -1.9% |
| 2024 | $1,994,000 | $448,000 | $2,442,000 | -1.0% |
| 2023 | $1,999,000 | $467,000 | $2,466,000 | +13.4% |
| 2022 | $1,706,000 | $469,000 | $2,175,000 | +24.0% |
| 2021 | $1,316,000 | $438,000 | $1,754,000 | -2.3% |
| 2020 | $1,344,000 | $452,000 | $1,796,000 | -10.2% |
| 2019 | $1,534,000 | $465,000 | $1,999,000 | -17.6% |
| 2018 | $1,948,000 | $479,000 | $2,427,000 | +6.9% |
| 2017 | $1,778,000 | $493,000 | $2,271,000 | - |