







































| Pricing | |
| Asking Price | $2,780,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $772 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,773 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,603 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,242 sqft) |
| Land Frontage | 77.88 ft |
| Land Dimensions | 77.88 x 144.3 ft |
| Price per Land SqFt | $209.94 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2013-Feb-02 |
| Previously Sold Price | $1,595,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,185,000 (+74.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 018-718-655 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2488 138 Street
| Asking Price: | $2,208,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,190 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118104 |
| Distance: | 697 m |
1944 133b Street
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,216 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.55 ac. (24,018 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102083 |
| Distance: | 704 m |
2142 139a Street
| Asking Price: | $2,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,208 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,222 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114405 |
| Distance: | 763 m |
13386 18a Avenue
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,985 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,897 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3097763 |
| Distance: | 823 m |
2488 139 Street
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,634 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 1.07 ac. (46,565 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3080512 |
| Distance: | 863 m |
13174 23a Avenue
| Asking Price: | $2,345,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,551 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,022 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120596 |
| Distance: | 899 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,819,000 | $449,000 | $2,268,000 | -10.6% |
| 2025 | $1,983,000 | $554,000 | $2,537,000 | -1.9% |
| 2024 | $2,018,000 | $569,000 | $2,587,000 | -0.9% |
| 2023 | $2,023,000 | $587,000 | $2,610,000 | +12.8% |
| 2022 | $1,726,000 | $588,000 | $2,314,000 | +23.2% |
| 2021 | $1,332,000 | $547,000 | $1,879,000 | -2.2% |
| 2020 | $1,360,000 | $562,000 | $1,922,000 | -8.9% |
| 2019 | $1,552,000 | $557,000 | $2,109,000 | -17.5% |
| 2018 | $1,971,000 | $585,000 | $2,556,000 | +6.5% |
| 2017 | $1,799,000 | $600,000 | $2,399,000 | - |
Asking Price is 22.6% higher than Assessed Value (2026).