


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,491 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,424 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,357 sqft) |
| Land Frontage | 55 ft |
| Land Dimensions | 55 x 132 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-533-627 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
15342 21 Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,183 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121687 |
| Distance: | 259 m |
15387 20a Avenue
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122684 |
| Distance: | 303 m |
1925 154a Street
| Asking Price: | $1,568,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,126 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125156 |
| Distance: | 608 m |
2382 150b Street
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,457 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,056 sqft) |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3069460 |
| Distance: | 648 m |
2147 154 Street
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,161 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,155 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3067922 |
| Distance: | 144 m |
2064 156a Street
| Sold Price: | $1,482,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,429 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,297 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106993 |
| Distance: | 722 m |
2080 156a Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,998 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,281 sqft) |
| Days on Market: | 156 |
| MLS® Number: | R3048299 |
| Distance: | 736 m |
1901 Iris Place
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,110 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,268 sqft) |
| Days on Market: | 147 |
| MLS® Number: | R3069328 |
| Distance: | 977 m |
15967 19a Avenue
| Sold Price: | $1,453,750 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,084 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3094950 |
| Distance: | 1.3 km |
15303 28a Avenue
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,197 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,224 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3081889 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,302,000 | $74,000 | $1,376,000 | -7.1% |
| 2025 | $1,388,000 | $93,300 | $1,481,300 | -4.6% |
| 2024 | $1,412,000 | $140,000 | $1,552,000 | -0.4% |
| 2023 | $1,415,000 | $143,000 | $1,558,000 | +18.2% |
| 2022 | $1,170,000 | $148,000 | $1,318,000 | +33.3% |
| 2021 | $867,000 | $122,000 | $989,000 | -2.1% |
| 2020 | $899,000 | $111,000 | $1,010,000 | -4.0% |
| 2019 | $938,000 | $114,000 | $1,052,000 | +2.0% |
| 2018 | $913,000 | $118,000 | $1,031,000 | -0.4% |
| 2017 | $913,000 | $122,000 | $1,035,000 | - |