







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,880 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,003 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,783 sqft) |
| Land Frontage | 50.19 ft |
| Land Dimensions | 50.19 x 195.31 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-496-148 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2064 156a Street
| Sold Price: | $1,482,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,429 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,297 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106993 |
| Distance: | 317 m |
1964 158a Street
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,322 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,062 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3100687 |
| Distance: | 772 m |
15855 29a Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,669 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,120 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3085948 |
| Distance: | 1.6 km |
16076 28a Avenue
| Sold Price: | $1,588,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,059 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,457 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3066149 |
| Distance: | 1.7 km |
15868 Mountain View Drive
| Sold Price: | $1,535,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,816 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3029520 |
| Distance: | 1.7 km |
2131 164a Street
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,723 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,304 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3080855 |
| Distance: | 1.7 km |
2155 156 Street
| Asking Price: | $1,578,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,003 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,783 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126372 |
| Distance: | 0 m |
15632 Bowler Place
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,246 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3083533 |
| Distance: | 233 m |
2363 157a Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,386 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,110 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3083875 |
| Distance: | 513 m |
1925 154a Street
| Asking Price: | $1,568,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,126 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125156 |
| Distance: | 566 m |
1953 158a Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,317 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129273 |
| Distance: | 800 m |
1892 King George Boulevard
| Asking Price: | $1,769,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,237 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118508 |
| Distance: | 833 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,262,000 | $192,000 | $1,454,000 | -8.3% |
| 2025 | $1,346,000 | $240,000 | $1,586,000 | -3.5% |
| 2024 | $1,370,000 | $274,000 | $1,644,000 | -0.6% |
| 2023 | $1,372,000 | $282,000 | $1,654,000 | +16.1% |
| 2022 | $1,134,000 | $291,000 | $1,425,000 | +32.7% |
| 2021 | $840,000 | $234,000 | $1,074,000 | -3.7% |
| 2020 | $871,000 | $244,000 | $1,115,000 | -4.9% |
| 2019 | $909,000 | $264,000 | $1,173,000 | +2.2% |
| 2018 | $884,000 | $264,000 | $1,148,000 | +2.7% |
| 2017 | $884,000 | $234,000 | $1,118,000 | - |