







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,149 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 831 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-23 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-488-557 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#203 13733 74 Avenue
| Sold Price: | $355,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 732 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3086452 |
| Distance: | 0 m |
#416 13788 76 Avenue
| Sold Price: | $602,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $462 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 869 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3063698 |
| Distance: | 269 m |
#118 13918 72 Avenue
| Sold Price: | $485,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $390 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 993 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3055292 |
| Distance: | 698 m |
#125 13911 70 Avenue
| Sold Price: | $493,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $395 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,024 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3095565 |
| Distance: | 862 m |
#216 13668 79 Avenue
| Sold Price: | $535,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $357 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 675 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3087246 |
| Distance: | 935 m |
#304 13668 79 Avenue
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $391 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 752 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3088222 |
| Distance: | 936 m |
#406 13727 74 Avenue
| Asking Price: | $431,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 855 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3104043 |
| Distance: | 0 m |
#206 7475 138 Street
| Asking Price: | $489,800 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $520 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,029 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128536 |
| Distance: | 81 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $383,000 | $106,000 | $489,000 | -3.0% |
| 2025 | $395,000 | $109,000 | $504,000 | -0.6% |
| 2024 | $397,000 | $110,000 | $507,000 | +2.8% |
| 2023 | $386,000 | $107,000 | $493,000 | +19.1% |
| 2022 | $307,000 | $107,000 | $414,000 | +15.2% |
| 2021 | $0 | $359,500 | $359,500 | +6.0% |
| 2020 | $245,000 | $94,000 | $339,000 | -8.1% |
| 2019 | $274,000 | $94,900 | $368,900 | +27.5% |
| 2018 | $196,000 | $93,400 | $289,400 | +51.9% |
| 2017 | $94,600 | $95,900 | $190,500 | - |