
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,908 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,306 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,919 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-588-312 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
12733 22 Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,550 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.44 ac. (19,209 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3071032 |
| Distance: | 169 m |
2072 128 Street
| Sold Price: | $1,792,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,916 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3050253 |
| Distance: | 252 m |
12688 23 Avenue
| Sold Price: | $2,149,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,949 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,736 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3106262 |
| Distance: | 270 m |
13028 19a Avenue
| Sold Price: | $1,533,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,693 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,993 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3066085 |
| Distance: | 664 m |
12688 18a Avenue
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,785 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,164 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095618 |
| Distance: | 674 m |
1857 126 Street
| Sold Price: | $1,555,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,916 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,054 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3098040 |
| Distance: | 698 m |
1960 128 Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111136 |
| Distance: | 426 m |
12710 19 Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,780 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,168 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120381 |
| Distance: | 574 m |
2434 127 Street
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,502 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,542 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107251 |
| Distance: | 580 m |
12411 Ocean Breeze Place
| Asking Price: | $1,839,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,535 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,676 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3092567 |
| Distance: | 681 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,502,000 | $315,000 | $1,817,000 | -6.2% |
| 2025 | $1,551,000 | $386,000 | $1,937,000 | -1.1% |
| 2024 | $1,561,000 | $398,000 | $1,959,000 | +0.1% |
| 2023 | $1,549,000 | $409,000 | $1,958,000 | +12.5% |
| 2022 | $1,317,000 | $423,000 | $1,740,000 | +59.9% |
| 2021 | $966,000 | $122,000 | $1,088,000 | +3.3% |
| 2020 | $924,000 | $129,000 | $1,053,000 | -10.2% |
| 2019 | $1,029,000 | $144,000 | $1,173,000 | -0.4% |
| 2018 | $1,024,000 | $154,000 | $1,178,000 | -10.0% |
| 2017 | $1,155,000 | $154,000 | $1,309,000 | - |