







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,013 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,723 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,304 sqft) |
| Land Frontage | 29.18 ft |
| Land Dimensions | 29.18 x 136.81 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-871-468 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
2118 165 Street
| Sold Price: | $1,629,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,200 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,499 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3069783 |
| Distance: | 147 m |
2158 165a Street
| Sold Price: | $1,368,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,484 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3109149 |
| Distance: | 213 m |
2162 165a Street
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,418 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3082105 |
| Distance: | 213 m |
16586 21 Avenue
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,987 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,446 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3069411 |
| Distance: | 341 m |
16636 Edgewood Drive
| Sold Price: | $1,534,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,727 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,048 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3105948 |
| Distance: | 453 m |
2122 167 Street
| Sold Price: | $1,599,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,114 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,592 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3066486 |
| Distance: | 552 m |
2136 164a Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,645 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,169 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077669 |
| Distance: | 58 m |
16475 21a Avenue
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099236 |
| Distance: | 100 m |
16477 21 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,636 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,895 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096451 |
| Distance: | 107 m |
16549 21 Avenue
| Asking Price: | $1,476,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,688 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,003 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105368 |
| Distance: | 180 m |
2112 165a Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,369 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078124 |
| Distance: | 222 m |
2107 165b Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,556 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123315 |
| Distance: | 257 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,038,000 | $500,000 | $1,538,000 | -5.6% |
| 2025 | $1,100,000 | $529,000 | $1,629,000 | -1.7% |
| 2024 | $1,094,000 | $563,000 | $1,657,000 | +2.6% |
| 2023 | $1,080,000 | $535,000 | $1,615,000 | +14.9% |
| 2022 | $901,000 | $505,000 | $1,406,000 | +22.5% |
| 2021 | $695,000 | $453,000 | $1,148,000 | +2.6% |
| 2020 | $669,000 | $450,000 | $1,119,000 | -8.5% |
| 2019 | $763,000 | $460,000 | $1,223,000 | +23.8% |
| 2018 | $735,000 | $253,000 | $988,000 | +97.6% |
| 2017 | $500,000 | $0 | $500,000 | - |