





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,412 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 881 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-694-957 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
#215 8733 160 Street
| Sold Price: | $570,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 879 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3075535 |
| Distance: | 0 m |
#509 8717 160 Street
| Sold Price: | $515,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | $495 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 902 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3046741 |
| Distance: | 37 m |
#316 15858 Fraser Highway
| Sold Price: | $599,999 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 799 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3040177 |
| Distance: | 465 m |
#416 15858 Fraser Highway
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 799 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3074185 |
| Distance: | 465 m |
#516 15858 Fraser Highway
| Sold Price: | $595,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 800 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3096714 |
| Distance: | 465 m |
#208 15815 85 Avenue
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 847 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3087120 |
| Distance: | 471 m |
#222 15956 86a Avenue
| Asking Price: | $585,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $462 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 836 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110285 |
| Distance: | 198 m |
#313 15858 Fraser Highway
| Asking Price: | $579,888 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $340 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 800 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122994 |
| Distance: | 465 m |
#501 15858 Fraser Highway
| Asking Price: | $599,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 826 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118594 |
| Distance: | 465 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $357,000 | $214,000 | $571,000 | -4.8% |
| 2025 | $375,000 | $225,000 | $600,000 | -5.5% |
| 2024 | $397,000 | $238,000 | $635,000 | - |
| 2023 | $397,000 | $238,000 | $635,000 | +18.9% |
| 2022 | $296,000 | $238,000 | $534,000 | +20.3% |
| 2021 | $0 | $444,000 | $444,000 | +0.2% |
| 2020 | $248,000 | $195,000 | $443,000 | -8.1% |
| 2019 | $288,000 | $194,000 | $482,000 | +27.5% |
| 2018 | $190,000 | $188,000 | $378,000 | +31.3% |
| 2017 | $100,000 | $188,000 | $288,000 | - |