







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,164 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,708 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,248 sqft) |
| Land Frontage | 29.85 ft |
| Land Dimensions | 29.85 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-037-670 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
18871 71 Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,740 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,013 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3108663 |
| Distance: | 159 m |
7243 190 Street
| Sold Price: | $1,063,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,601 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,363 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3068012 |
| Distance: | 163 m |
19049 69 Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,570 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,411 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3059703 |
| Distance: | 503 m |
7265 192a Street
| Sold Price: | $1,218,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,381 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3070505 |
| Distance: | 585 m |
18962 68b Avenue
| Sold Price: | $1,560,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,367 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,553 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3090567 |
| Distance: | 590 m |
18878 68th Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,686 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,945 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3105202 |
| Distance: | 785 m |
18831 71 Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,644 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,522 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122282 |
| Distance: | 237 m |
6926 190 Street
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,381 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103567 |
| Distance: | 469 m |
6914 190 Street
| Asking Price: | $1,169,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,147 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,381 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117882 |
| Distance: | 477 m |
6880 190 Street
| Asking Price: | $1,206,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,381 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119756 |
| Distance: | 545 m |
19240 Aloha Drive
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,858 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,487 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124672 |
| Distance: | 566 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,051,000 | $261,000 | $1,312,000 | -4.7% |
| 2025 | $1,095,000 | $281,000 | $1,376,000 | -2.5% |
| 2024 | $1,116,000 | $295,000 | $1,411,000 | +3.4% |
| 2023 | $1,052,000 | $313,000 | $1,365,000 | +7.4% |
| 2022 | $915,000 | $356,000 | $1,271,000 | +32.1% |
| 2021 | $636,000 | $326,000 | $962,000 | +9.8% |
| 2020 | $568,000 | $308,000 | $876,000 | -4.6% |
| 2019 | $652,000 | $266,000 | $918,000 | +1.4% |
| 2018 | $623,000 | $282,000 | $905,000 | +16.2% |
| 2017 | $524,000 | $255,000 | $779,000 | - |