







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,349,900 |
| $441 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,171 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,061 sqft |
| Age | 21 years (2005) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,311 sqft) |
| Land Frontage | 30.1 ft |
| Land Dimensions | 30.1 x 110 ft |
| Price per Land SqFt | $407.70 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2020-May-05 |
| Previously Sold Price | $1,015,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$334,900 (+33.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 026-037-530 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
18954 71 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,787 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,601 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3086987 |
| Distance: | 166 m |
18831 71 Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,644 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,522 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122282 |
| Distance: | 236 m |
18857 70a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,730 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,337 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122643 |
| Distance: | 313 m |
19162 73 Avenue
| Asking Price: | $1,429,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,989 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,810 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096550 |
| Distance: | 434 m |
7339 191b Street
| Asking Price: | $1,439,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,011 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,940 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106212 |
| Distance: | 494 m |
7124 192 Street
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,216 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,386 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107243 |
| Distance: | 545 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,001,000 | $294,000 | $1,295,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,043,000 | $315,000 | $1,358,000 | -2.6% |
| 2024 | $1,064,000 | $330,000 | $1,394,000 | +3.2% |
| 2023 | $1,002,000 | $349,000 | $1,351,000 | +6.8% |
| 2022 | $871,000 | $394,000 | $1,265,000 | +30.5% |
| 2021 | $606,000 | $363,000 | $969,000 | +11.5% |
| 2020 | $541,000 | $328,000 | $869,000 | -4.5% |
| 2019 | $622,000 | $288,000 | $910,000 | +1.4% |
| 2018 | $593,000 | $304,000 | $897,000 | +15.4% |
| 2017 | $499,000 | $278,000 | $777,000 | - |
Asking Price is 4.2% higher than Assessed Value (2026).