































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,799 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,622 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,814 sqft) |
| Land Frontage | 47 ft |
| Land Dimensions | 47 x 81.5 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 026-396-335 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
18048 64 Avenue
| Sold Price: | $1,207,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,554 sqft |
| Price / SqFt: | $340 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3092176 |
| Distance: | 850 m |
18011 63b Avenue
| Sold Price: | $1,556,100 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,344 sqft |
| Price / SqFt: | $358 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,029 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3075165 |
| Distance: | 916 m |
19089 68b Avenue
| Sold Price: | $1,457,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,023 sqft |
| Price / SqFt: | $362 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,342 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3047536 |
| Distance: | 1.5 km |
6953 192 Street
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,012 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,523 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3091810 |
| Distance: | 1.8 km |
7343 191b Street
| Sold Price: | $1,433,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,010 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,940 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3077794 |
| Distance: | 2.1 km |
19468 70 Avenue
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,805 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,366 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3102883 |
| Distance: | 2.3 km |
18267 64 Avenue
| Asking Price: | $1,525,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,471 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106098 |
| Distance: | 565 m |
6739 178b Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,162 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,136 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113162 |
| Distance: | 999 m |
6791 178b Street
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,596 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114609 |
| Distance: | 1.0 km |
6477 189 Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,002 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,035 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113290 |
| Distance: | 1.2 km |
6368 189a Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,277 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,534 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3070304 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,093,000 | $411,000 | $1,504,000 | -3.6% |
| 2025 | $1,099,000 | $461,000 | $1,560,000 | -1.2% |
| 2024 | $1,068,000 | $511,000 | $1,579,000 | -1.3% |
| 2023 | $1,063,000 | $537,000 | $1,600,000 | +10.0% |
| 2022 | $970,000 | $485,000 | $1,455,000 | +30.5% |
| 2021 | $698,000 | $417,000 | $1,115,000 | +6.4% |
| 2020 | $689,000 | $359,000 | $1,048,000 | -4.1% |
| 2019 | $668,000 | $425,000 | $1,093,000 | +5.4% |
| 2018 | $607,000 | $430,000 | $1,037,000 | +14.3% |
| 2017 | $521,000 | $386,000 | $907,000 | - |