


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,737 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,236 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,028 sqft) |
| Land Frontage | 49 ft |
| Land Dimensions | 49 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-944-072 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
6830 183 Street
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,188 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3036673 |
| Distance: | 161 m |
18111 68a Avenue
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,206 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,340 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3099610 |
| Distance: | 324 m |
18105 67 Avenue
| Sold Price: | $1,410,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,237 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,555 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3063636 |
| Distance: | 336 m |
18419 68 Avenue
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,572 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3068255 |
| Distance: | 401 m |
18345 66 Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,800 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,515 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3100533 |
| Distance: | 407 m |
18296 66 Avenue
| Sold Price: | $1,565,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,645 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,523 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3111083 |
| Distance: | 420 m |
18202 69 Avenue
| Asking Price: | $1,540,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,024 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118801 |
| Distance: | 162 m |
18356 68 Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,209 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,520 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117188 |
| Distance: | 234 m |
6928 182a Street
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,577 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,447 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125598 |
| Distance: | 242 m |
18377 66th Avenue
| Asking Price: | $1,499,990 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,404 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,179 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118106 |
| Distance: | 451 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,133,000 | $305,000 | $1,438,000 | -6.6% |
| 2025 | $1,189,000 | $351,000 | $1,540,000 | -5.4% |
| 2024 | $1,237,000 | $391,000 | $1,628,000 | -0.1% |
| 2023 | $1,218,000 | $412,000 | $1,630,000 | +11.8% |
| 2022 | $1,086,000 | $372,000 | $1,458,000 | +33.0% |
| 2021 | $774,000 | $322,000 | $1,096,000 | +6.1% |
| 2020 | $755,000 | $278,000 | $1,033,000 | -1.4% |
| 2019 | $722,000 | $326,000 | $1,048,000 | +4.3% |
| 2018 | $670,000 | $335,000 | $1,005,000 | +8.3% |
| 2017 | $623,000 | $305,000 | $928,000 | - |