



















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,117 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,615 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 1.00 ac (43,605 sqft) |
| Land Frontage | 160.18 ft |
| Land Dimensions | 160.18 x 289.54 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-434-307 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2382 174 Street
| Sold Price: | $1,675,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,433 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,360 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3068795 |
| Distance: | 1.7 km |
17283 20 Avenue
| Sold Price: | $2,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,902 sqft |
| Price / SqFt: | $913 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,582 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3077725 |
| Distance: | 1.9 km |
17237 26 Avenue
| Sold Price: | $2,530,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,556 sqft |
| Price / SqFt: | $990 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.69 ac. (30,231 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3062829 |
| Distance: | 2.2 km |
17411 29 Avenue
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,748 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.56 ac. (24,486 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3078477 |
| Distance: | 2.3 km |
3412 Canterbury Drive
| Sold Price: | $2,067,520 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,888 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,459 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3100636 |
| Distance: | 4.5 km |
4036 196 Street
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,176 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,341 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3084679 |
| Distance: | 4.8 km |
18369 21a Avenue
| Asking Price: | $2,398,800 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $1,049 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 1.05 ac. (45,718 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121345 |
| Distance: | 349 m |
2117 180 Street
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,485 sqft |
| Price / SqFt: | $905 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 1.03 ac. (44,866 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114755 |
| Distance: | 472 m |
2143 180 Street
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,477 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 1.04 ac. (45,230 sqft) |
| Days on Market: | 219 |
| MLS® Number: | R3060989 |
| Distance: | 474 m |
2141 179 Street
| Asking Price: | $2,695,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,067 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 1.01 ac. (44,213 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114162 |
| Distance: | 647 m |
3011 184 Street
| Asking Price: | $2,900,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $1,184 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 4.56 ac. (198,634 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127481 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,085,000 | $129,000 | $2,214,000 | -4.8% |
| 2025 | $2,193,000 | $133,000 | $2,326,000 | +1.1% |
| 2024 | $2,174,000 | $127,000 | $2,301,000 | +2.0% |
| 2023 | $2,115,000 | $141,000 | $2,256,000 | +3.9% |
| 2022 | $2,020,000 | $151,000 | $2,171,000 | +25.8% |
| 2021 | $1,517,000 | $209,000 | $1,726,000 | -5.0% |
| 2020 | $1,615,000 | $201,000 | $1,816,000 | -1.4% |
| 2019 | $1,625,000 | $216,000 | $1,841,000 | +0.6% |
| 2018 | $1,605,000 | $225,000 | $1,830,000 | -5.6% |
| 2017 | $1,700,000 | $238,000 | $1,938,000 | - |