




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,296 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,191 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,445 sqft) |
| Land Frontage | 43.8 ft |
| Land Dimensions | 43.8 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-849-429 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
17919 71 Avenue
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,147 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,445 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3058585 |
| Distance: | 41 m |
18111 68a Avenue
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,206 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,340 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3099610 |
| Distance: | 539 m |
18105 67 Avenue
| Sold Price: | $1,410,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,237 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,555 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3063636 |
| Distance: | 834 m |
18296 66 Avenue
| Sold Price: | $1,565,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,645 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,523 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3111083 |
| Distance: | 1.2 km |
18157 Claytonwood Crescent
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,706 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3053677 |
| Distance: | 1.2 km |
18345 66 Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,800 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,515 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3100533 |
| Distance: | 1.2 km |
17916 71 Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,191 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,445 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119535 |
| Distance: | 0 m |
7037 178 Street
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,525 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,897 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125907 |
| Distance: | 211 m |
18377 66th Avenue
| Asking Price: | $1,499,990 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,404 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,179 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3118106 |
| Distance: | 1.3 km |
18831 71 Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,644 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,522 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122282 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,077,000 | $358,000 | $1,435,000 | -3.7% |
| 2025 | $1,083,000 | $407,000 | $1,490,000 | -0.9% |
| 2024 | $1,052,000 | $451,000 | $1,503,000 | -1.1% |
| 2023 | $1,047,000 | $473,000 | $1,520,000 | +10.1% |
| 2022 | $956,000 | $425,000 | $1,381,000 | +30.9% |
| 2021 | $688,000 | $367,000 | $1,055,000 | +6.1% |
| 2020 | $679,000 | $315,000 | $994,000 | -3.2% |
| 2019 | $658,000 | $369,000 | $1,027,000 | +5.8% |
| 2018 | $598,000 | $373,000 | $971,000 | +14.0% |
| 2017 | $513,000 | $339,000 | $852,000 | - |