












This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,000 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,301 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 032-783-388 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#142 2350 165 Street
| Sold Price: | $999,900 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | $300 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,495 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3119445 |
| Distance: | 0 m |
#157 2350 165 Street
| Sold Price: | $789,900 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $250 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,249 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3096791 |
| Distance: | 0 m |
#148 2350 165 Street
| Sold Price: | $999,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $310 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,532 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3096804 |
| Distance: | 0 m |
#137 2350 165 Street
| Sold Price: | $949,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $300 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,495 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3096795 |
| Distance: | 0 m |
#182 2350 165 Street
| Sold Price: | $799,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $250 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,257 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3110174 |
| Distance: | 0 m |
#31 2350 165 Street
| Sold Price: | $761,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | $240 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,238 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3065225 |
| Distance: | 105 m |
#136 2350 165 Street
| Asking Price: | $949,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $300 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,495 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119461 |
| Distance: | 0 m |
#181 2350 165 Street
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $250 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,249 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119701 |
| Distance: | 0 m |
#145 2350 165 Street
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $310 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,532 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106465 |
| Distance: | 0 m |
#115 16528 24a Avenue
| Asking Price: | $749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $450 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,330 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125767 |
| Distance: | 140 m |
#30 16565 24a Avenue
| Asking Price: | $838,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $305 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,398 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125958 |
| Distance: | 278 m |
#12 2469 164 Street
| Asking Price: | $879,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $407 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,620 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3081065 |
| Distance: | 345 m |
Assessment and tax information is not available for this property.