





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,395 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,782 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,632 sqft) |
| Land Frontage | 39.09 ft |
| Land Dimensions | 39.09 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 028-529-031 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,146,000 | $525,000 | $1,671,000 | -5.7% |
| 2025 | $1,162,000 | $610,000 | $1,772,000 | -1.6% |
| 2024 | $1,141,000 | $659,000 | $1,800,000 | +4.1% |
| 2023 | $1,094,000 | $635,000 | $1,729,000 | +10.8% |
| 2022 | $1,026,000 | $534,000 | $1,560,000 | +22.8% |
| 2021 | $774,000 | $496,000 | $1,270,000 | +5.1% |
| 2020 | $729,000 | $479,000 | $1,208,000 | -9.1% |
| 2019 | $833,000 | $496,000 | $1,329,000 | +3.9% |
| 2018 | $778,000 | $501,000 | $1,279,000 | +0.5% |
| 2017 | $811,000 | $462,000 | $1,273,000 | - |
278 174a Street
| Sold Price: | $1,865,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,142 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,006 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3110192 |
| Distance: | 345 m |
17105 0 Avenue
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,230 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,200 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3111955 |
| Distance: | 719 m |
16711 16 Avenue
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,881 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,916 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098390 |
| Distance: | 3.4 km |
838 Habgood Street
| Sold Price: | $1,848,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,849 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,075 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3078810 |
| Distance: | 3.4 km |
16764 18a Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,266 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,619 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084154 |
| Distance: | 3.7 km |
1910 167a Street
| Sold Price: | $1,833,330 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,716 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,213 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3070627 |
| Distance: | 3.9 km |
17349 1 Avenue
| Asking Price: | $1,580,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,211 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,454 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3073647 |
| Distance: | 199 m |
17456 2a Avenue
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,844 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,328 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128152 |
| Distance: | 206 m |
17330 2nd Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,480 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,636 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109615 |
| Distance: | 272 m |
17457 2b Avenue
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,634 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,984 sqft) |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3081743 |
| Distance: | 340 m |