







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,144 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,323 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,677 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x 84.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-363-171 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
17349 1 Avenue
| Asking Price: | $1,580,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,211 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,454 sqft) |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3073647 |
| Distance: | 110 m |
295 173 Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,564 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,505 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3077786 |
| Distance: | 488 m |
17336 0b Avenue
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,318 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,677 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3074997 |
| Distance: | 67 m |
17393 2 Avenue
| Sold Price: | $1,747,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,604 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,069 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3102199 |
| Distance: | 277 m |
177 172a Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,591 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,911 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3081476 |
| Distance: | 316 m |
17188 1 Avenue
| Sold Price: | $1,428,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,936 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,519 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3114258 |
| Distance: | 397 m |
17402 2b Avenue
| Sold Price: | $1,288,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,670 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,342 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3105308 |
| Distance: | 414 m |
266 W 174a Street
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,577 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,894 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3071557 |
| Distance: | 448 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,053,000 | $526,000 | $1,579,000 | -5.5% |
| 2025 | $1,067,000 | $604,000 | $1,671,000 | -1.3% |
| 2024 | $1,048,000 | $645,000 | $1,693,000 | +3.7% |
| 2023 | $1,005,000 | $628,000 | $1,633,000 | +11.2% |
| 2022 | $942,000 | $527,000 | $1,469,000 | +22.4% |
| 2021 | $711,000 | $489,000 | $1,200,000 | +5.1% |
| 2020 | $669,000 | $473,000 | $1,142,000 | -8.5% |
| 2019 | $765,000 | $483,000 | $1,248,000 | +3.2% |
| 2018 | $715,000 | $494,000 | $1,209,000 | +0.8% |
| 2017 | $745,000 | $455,000 | $1,200,000 | - |