






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,674 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,342 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,844 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 112.04 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-621-349 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Cloverdale Agents
6185 170a Street
| Sold Price: | $1,418,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,288 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3091050 |
| Distance: | 495 m |
17841 57a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,103 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,434 sqft) |
| Days on Market: | 148 |
| MLS® Number: | R3057242 |
| Distance: | 1.3 km |
5707 184 Street
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,019 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,743 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3117334 |
| Distance: | 2.4 km |
5879 184b Street
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3092242 |
| Distance: | 2.5 km |
18451 66 Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,863 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,930 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3082410 |
| Distance: | 2.7 km |
6470 185a Street
| Sold Price: | $1,212,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,780 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,910 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3097713 |
| Distance: | 2.9 km |
6099 172 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,923 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,183 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100772 |
| Distance: | 192 m |
17396 62a Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,626 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,576 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3106072 |
| Distance: | 607 m |
17184 63 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,038 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,180 sqft) |
| Days on Market: | 288 |
| MLS® Number: | R3036345 |
| Distance: | 613 m |
6369 173a Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,996 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,307 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092862 |
| Distance: | 743 m |
6385 172 Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,166 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,317 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110548 |
| Distance: | 762 m |
6122 168 Street
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,833 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,025 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3083637 |
| Distance: | 832 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,125,000 | $31,200 | $1,156,200 | -5.1% |
| 2025 | $1,181,000 | $37,400 | $1,218,400 | -4.1% |
| 2024 | $1,228,000 | $42,100 | $1,270,100 | +1.0% |
| 2023 | $1,210,000 | $47,300 | $1,257,300 | +11.2% |
| 2022 | $1,083,000 | $47,200 | $1,130,200 | +39.8% |
| 2021 | $767,000 | $41,700 | $808,700 | +2.2% |
| 2020 | $752,000 | $39,500 | $791,500 | +1.9% |
| 2019 | $732,000 | $44,900 | $776,900 | +4.9% |
| 2018 | $694,000 | $46,900 | $740,900 | +12.9% |
| 2017 | $601,000 | $55,400 | $656,400 | - |