






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,641 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,933 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,595 sqft) |
| Land Frontage | 32 ft |
| Land Dimensions | 32 x 110.7 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 031-960-413 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,040,000 | $541,000 | $1,581,000 | +26.3% |
| 2025 | $1,054,000 | $198,000 | $1,252,000 | +38.8% |
| 2024 | $902,000 | $0 | $902,000 | - |
17136 1 Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,084 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,595 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3065514 |
| Distance: | 20 m |
17116 1 Avenue
| Sold Price: | $1,706,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 3,474 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,292 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3082576 |
| Distance: | 20 m |
17130 1 Avenue
| Asking Price: | $1,599,990 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 2,958 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,595 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3096649 |
| Distance: | 10 m |
16908 1 Avenue
| Asking Price: | $1,848,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,607 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,828 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128704 |
| Distance: | 347 m |
16755 16a Avenue
| Asking Price: | $1,829,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,407 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,578 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100558 |
| Distance: | 3.3 km |
16739 16a Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,577 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125356 |
| Distance: | 3.3 km |
16775 18b Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,658 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,617 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3099116 |
| Distance: | 3.7 km |